Gry do wydrukowania i zagrania

Zbliżają się Święta. Dla dużej części z nas to moment na złapanie głębokiego oddechu, ale także okazja do porozmawiania o tym jak się czujemy: czy to w gronie przyjaciół, czy rodziny. Jeśli już dzisiaj chcecie rozpocząć takie rozmowy i połączyć to z rozrywką, to przypominamy, że mamy coś, co może Was zainteresować: gry typu print & play (wydrukuj i graj):

15 zabaw dla dzieci i rodziców to propozycja dla najmłodszych (2-6 lat) oraz ich opiekunów. Zachęcam Was tam do tarzania się po dywanie, wygłupów i przytulania. Zabawy są krótkie, kilku- lub kilkunastominutowe i możliwe do wykorzystania w domu, na plaży czy na działce, kiedy akurat macie wolny moment i ochotę na trochę wspólnej aktywności. Oparte o metody Veroniki Sherborne czy techniki uważności, służą budowaniu jeszcze bliższej relacji, odkrywaniu swojej siły i wyznaczaniu granic.

Aby pobrać plik PDF kliknij na grafikę

Emocjonalne memory przeznaczone jest dla nieco starszych dzieci (7+), które potrafią już chociaż troszkę czytać. Sama gra to zwykłe karty memory, które wszyscy dobrze znamy. Najważniejsze jest tu jednak samo przygotowanie gry, które ma na celu zachęcenie rodzica i dziecka do dyskusji na temat emocji. Czym są, jak się je przeżywa, co nam się z nimi kojarzy. Rodzic w delikatny sposób może dowiedzieć się, co jest ważne dla jego dziecka, czego się boi, a co uwielbia.

Aby pobrać plik PDF kliknij na grafikę

Jak dobrze się znacie to propozycja dla nastolatków (12+), do zagrania ze znajomymi lub z rodzicami. Porusza takie trudne tematy jak przemoc, narkotyki, relacje rówieśnicze czy życiowe wybory, jednocześnie podnosząc zawsze temat towarzyszących temu emocji. To dobra propozycja dla rodziców, którzy chcą lepiej poznać dorastającego młodego człowieka, który co prawda nadal ma swój pokój pod ich dachem, ale jedną nogą buduje już swoje własne, niezależne życie.

Aby pobrać plik PDF kliknij na grafikę

Mam nadzieję, że spodobają Wam się powyższe gry i zabawy, i staną się inspiracją na któreś poniedziałkowe czy środowe popołudnie. A jeśli znacie inne gry, które opowiadają o relacjach, emocjach i tym, co jeszcze siedzi nam w głowach, dajcie znać w komentarzach.

Piotr Prósinowski

doktor nauk społecznych, pedagog, specjalista ds. profilaktyki OPiTU, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących wychowania, kultury i edukacyjnej funkcji gier wideo. Współautor książki "Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo". W jego zainteresowaniach mieszą się także kultura popularna, literatura dziecięca / młodzieżowa oraz formy kreatywnego spędzania czasu przez młodzież.

Możesz również polubić…