Tydzień Profilaktyki: Kilka słów o wspólnocie AA

We Wspólnocie Anonimowych Alkoholików usłyszymy, że „Kiedy szczerze chcesz, a nie możesz przestać pić, lub jeśli podczas picia masz niewielką kontrolę nad tym, ile pijesz – prawdopodobnie jesteś alkoholikiem. W takim wypadku cierpisz na chorobę, którą może pokonać jedynie doświadczenie duchowe.”

Anonimowi Alkoholicy to wspólnota mężczyzn i kobiet.  Powstała 85 lat temu w USA, w Polsce funkcjonuje od 46 lat. Przez ten czas został wypracowany konkretny program, który pomaga wyzdrowieć z choroby alkoholowej. Wspólnota AA istnieje w ponad 180 krajach, gdzie działa blisko 120 tysięcy grup, tylko w Polsce jest ich ok. 2300.

Żeby pojawić się na spotkaniu nie musisz wierzyć, że ten program działa. Możesz po prostu sprawdzić, podczas jednego ze spotkań, czy ta metoda jest dla Ciebie. Wspólnota Anonimowych Alkoholików jest ruchem samopomocowym, nie jest to forma terapii. Podczas spotkań nie są obecni profesjonaliści – psycholodzy, terapeuci.

Podstawowym celem wspólnoty jest trwanie w trzeźwości i pomoc innym uzależnionym w jej osiągnięciu. Uważa się, że jest to możliwe dzięki wymienianie doświadczeń, przemyśleń oraz historii poszczególnych uczestników. Grupa ma wspierać jednostkę i dodawać jej sił i nadziei w walce z chorobą alkoholową. Osoby, które decydują się przystąpić do ruchu mają już w sobie chęć do zaprzestania picia i zdają sobie sprawę, że są osobami uzależnionymi od alkoholu.

Program AA ma charakter duchowy i skupia się na działaniu. Założenia są proste, ale wymagają uczciwości i otwartego umysłu. Dzięki temu jest możliwe pewnego rodzaju przebudzenie duchowe, które skutkuje zmianą sposobu myślenia. Zaczyna się dostrzegać, że nie trzeba już pić, aby czuć się dobrze. Pojawia się gotowość do zaprzestania walki z kimkolwiek i z czymkolwiek. Znika poczucie bezużyteczności i użalanie się nad sobą. Strach przed ludźmi i niepewnością materialną powoli zaczyna być okiełznany. Zmienia się nastawienie i sposób patrzenia na życie. Dzięki wsparciu grupy człowiek przestaje skupiać się na sobie i zaczyna interesować się innymi.

W AA nie ma składek ani opłat. Grupy utrzymują się z dobrowolnych datków. Wspólnota nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.
Jeżeli jesteś zainteresowany dokładniejszą historią, programem oraz zasadami panującymi we wspólnocie możesz sięgnąć po bogatą ofertę literatury AA: książki, broszury, ulotki, czasopisma periodyczne, dostępne w sklepie: https://sklep.aa.org.pl/ , wejść na stronę Wspólnoty Anonimowych Alkoholików : https://aa24.pl/pl lub Intergrupy AA „Zatoka” https://www.aazatoka.pl/.

Możesz też posłuchać audycji radiowej, podczas której jeden z uczestników wypowiada się na tematy związane ze wspólnotą:https://www.facebook.com/102003908166188/posts/125115452521700/

Tekst przygotowany przez wspólnotę AA.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 14 stycznia, 2021

    […] „Kilka słów o wspólnocie AA”, przygotowany przez wspólnotę AA […]

Skip to content