Gry wideo a wychowanie i zdrowie

Temat gier wideo w kontekście wychowania i zdrowia należy do dość burzliwych. Niemalże codziennie rozmawia się o ich obecności w edukacji, w domu, w codziennym życiu człowieka (i tego młodego, i tego starszego) czy uzależnień od gier. To tylko kilka przykładów tematów łączących się z rozrywką cyfrową, a już na każdy z nich można by napisać osobny artykuł.


Gry wideo są elementem kultury współczesnej. Mogą opowiadać wzruszające historie, mogą pomóc się rozluźnić, zainspirować. Mogą jednak także wprawiać człowieka w konsternację lub zajmować zbyt wiele czasu. Co ważne, jednocześnie nie są ani złe, ani dobre. Są medium, które należy traktować z równą istotnością co telewizję, czy literaturę, ale pamiętając przy tym, że wszystkie z nich różnią się od siebie i mogą wymagać innego przygotowania ze strony użytkownika. Obcowanie z grami może okazać się dobrym tematem do rozmów o zdrowiu, codziennych problemach i popkulturze.


Na temat ten szczególnie warto zwracać uwagę teraz, gdy uzależnienie od gier wideo zostało zaklasyfikowane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jako choroba. Wpis pojawi się w ICD-11, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Problem ten istnieje, lecz samego korzystania z gier nie należy od razu traktować z niepokojem. Także na stronie internetowej WHO możemy przeczytać, że problem dotyczy małej grupy graczy. Jeśli natomiast obawa z jakiegoś powodu się pojawia, rozmawiajmy o niej i przyjrzyjmy się jej. Dyskutujmy z bliskimi, a w razie wątpliwości skonsultujmy się ze specjalistą, który będzie mógł prawidłowo ocenić sytuację. Nawet jeśli okaże się, że danego przypadku ten problem nie dotyczy, rozmowa może być pierwszym krokiem do zdobycia nowych informacji.


Gry to potężne medium. Może ono czynić bardzo wiele dobrego, jak i jednocześnie niepokoić. Uczmy się, jak je prawidłowo wykorzystywać i jak bawić się z wykorzystaniem mediów w sposób zdrowy i korzystny.


Specyfika gier wideo i zdrowe korzystanie z nich to jeden z tematów Tygodnia Profilaktyki Uzależnień 2019. W trakcie wydarzenia rozmawialiśmy, by odpowiednio wspierać gdynian w dobrym korzystaniu z tego medium – spotkanie w OPiTU poprowadził Piotr Prósinowski. Spotkanie dla rodziców w Gdyńskim ZPS poprowadzili wspólnie Piotr Prósinowski oraz Piotr Krzywdziński.

Tekst ukazał się w Ratuszu nr 1369.

Piotr Prósinowski

doktor nauk społecznych, pedagog, specjalista ds. profilaktyki OPiTU, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących wychowania, kultury i edukacyjnej funkcji gier wideo. Współautor książki "Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo". W jego zainteresowaniach mieszą się także kultura popularna, literatura dziecięca / młodzieżowa oraz formy kreatywnego spędzania czasu przez młodzież.

Możesz również polubić…