
„Sense – jak czujesz?” czyli gdyńskie Zdrowe (za)granie
Po co nam gra o uczuciach?
Uczucia, emocje i stany to coś, czego wszyscy doświadczamy. Jednocześnie, łączą się one z naszymi reakcjami, zachowaniami, które wpływają na relacje z innymi. To właśnie dlatego warto o nich rozmawiać. Mówiąc o tym co i jak przeżywamy, dajemy naszym bliskim okazję na zrozumienie tego co się z nami dzieje.
„Sense – jak czujesz” to kooperacyjna gra karciana, opracowana przez Dział Profilaktyki OPiTU, dofinansowana przez Gdyńskie Centrum Zdrowia ze środków UNICEF. Została „uszyta na miarę” współczesnej i naturalnej potrzeby mówienia o tym, co nam bliskie i czego doświadczamy oraz przełamywanie tabu jakim jest osobiste doświadczanie emocji – bliskości, smutku, zazdrości… i innych, tych przyjemnych, jak i tych, z którymi niekiedy jest nam – ludziom – trudno.
W grze „Sense” zapraszamy wszystkich do rozmowy… i do wspólnej zabawy, której sensem i sednem jest lepsze zrozumienie siebie i bliskich oraz zadbanie o relacje. To szczególnie ważne w kontekście efektów pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie.
„Sense – jak czujesz?” jest częścią projektu „Zdrowe (za)granie” realizowanego na terenie Miasta Gdyni.
Na czym polega „Sense”?
W tej kooperacyjnej grze karcianej gracze współpracują odpowiadając na pytania znajdujące się na kartach mocy, by dzięki temu napełniając artefakty mocą. Każda odpowiedź, która mówi o odczuciach graczy jest dobra. Gdy wszystkie artefakty zostaną napełnione wymaganą mocą – następuje wygrana. Ale uwaga: czas nie gra na korzyść użytkowników, dlatego warto działać razem i pomagać sobie nawzajem.
Gdzie skorzystać można z gry „Sense”?
Gra zostanie przekazana do gdyńskich szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówkach wspierających dzieci, młodzież oraz rodziców. Gra będzie również dostępna w filiach Biblioteki Miejskiej w Gdyni.
Dodatkowo „Sense” udostępnione będzie w innych miejscach oferujących wsparcie rodzinom, które to instytucje włączać będą grę w realizowane przez siebie działania psychoedukacyjne, między innymi Dział Profilaktyki OPiTU, Poradnia Leczenia Uzależnień OPiTU, czy gdyńskie placówki wsparcia dziennego (SPOTy).
Dla kogo jest „Sense”?
Dla wszystkich od 8 roku życia. W przypadku młodszych graczy, karty mogą posłużyć jako inspiracja do rozmów dzieci z rodzicami.
Gra dostępna jest w dwóch wariantach: polska z polsko-ukraińską instrukcją oraz w pełni dwujęzyczna.
Jak grać w „Sense”?
W grę może grać od 2 do 6 osób. W pakiecie gry załączona jest instrukcja. Dodatkowo karty mogą posłużyć nauczycielom oraz w pracy pedagogicznej i terapeutycznej. Propozycje wykorzystania gry Sense w większych grupach można pobrać klikając na poniższy link.
Podziękowania
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania gry oraz do realizacji projektu, testerom gry, UNICEF oraz wszystkim specjalistom, rodzicom i opiekunom, którzy chcą zadbać o zdrowe relacje rodzinne oraz rówieśnicze.
– Dział Profilaktyki OPiTU
Finansowanie
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gdyńskiego Centrum Zdrowia, pochodzących ze środków UNICEF.
