Sense – jak czujesz?

„Sense – jak czujesz?” czyli gdyńskie Zdrowe (za)granie

Po co nam gra o uczuciach?

Uczucia, emocje i stany to coś, czego wszyscy doświadczamy. Jednocześnie, łączą się one z naszymi reakcjami, zachowaniami, które wpływają na relacje z innymi. To właśnie dlatego warto o nich rozmawiać. Mówiąc o tym co i jak przeżywamy, dajemy naszym bliskim okazję na zrozumienie tego co się z nami dzieje.

„Sense – jak czujesz” to kooperacyjna gra karciana, opracowana przez Dział Profilaktyki OPiTU, dofinansowana przez Gdyńskie Centrum Zdrowia ze środków UNICEF. Została „uszyta na miarę” współczesnej i naturalnej potrzeby mówienia o tym, co nam bliskie i czego doświadczamy oraz przełamywanie tabu jakim jest osobiste doświadczanie emocji – bliskości, smutku, zazdrości… i innych, tych przyjemnych, jak i tych, z którymi niekiedy jest nam – ludziom – trudno.

W grze „Sense” zapraszamy wszystkich do rozmowy… i do wspólnej zabawy, której sensem i sednem jest lepsze zrozumienie siebie i bliskich oraz zadbanie o relacje. To szczególnie ważne w kontekście efektów pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie.

„Sense – jak czujesz?” jest częścią projektu „Zdrowe (za)granie” realizowanego na terenie Miasta Gdyni.

Na czym polega „Sense”?

W tej kooperacyjnej grze karcianej gracze współpracują odpowiadając na pytania znajdujące się na kartach mocy, by dzięki temu napełniając artefakty mocą. Każda odpowiedź, która mówi o odczuciach graczy jest dobra. Gdy wszystkie artefakty zostaną napełnione wymaganą mocą – następuje wygrana. Ale uwaga: czas nie gra na korzyść użytkowników, dlatego warto działać razem i pomagać sobie nawzajem.

Gdzie skorzystać można z gry „Sense”?

Gra zostanie przekazana do gdyńskich szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówkach wspierających dzieci, młodzież oraz rodziców. Gra będzie również dostępna w filiach Biblioteki Miejskiej w Gdyni. (kliknij i sprawdź dostępność w Bibliotece Gdynia)

Dodatkowo „Sense” udostępnione będzie w innych miejscach oferujących wsparcie rodzinom, które to instytucje włączać będą grę w realizowane przez siebie działania psychoedukacyjne, między innymi Dział Profilaktyki OPiTU, Poradnia Leczenia Uzależnień OPiTU, czy gdyńskie placówki wsparcia dziennego (SPOTy).

Dla kogo jest „Sense”?

Dla wszystkich od 8 roku życia. W przypadku młodszych graczy, karty mogą posłużyć jako inspiracja do rozmów dzieci z rodzicami. 

Gra dostępna jest w dwóch wariantach: polska z polsko-ukraińską instrukcją oraz w pełni dwujęzyczna.

Jak grać w „Sense”?

W grę może grać od 2 do 6 osób. W pakiecie gry załączona jest instrukcja. Dodatkowo karty mogą posłużyć nauczycielom oraz w pracy pedagogicznej i terapeutycznej. Propozycje wykorzystania gry Sense w większych grupach można pobrać klikając na poniższy link.

Podziękowania

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania gry oraz do realizacji projektu, testerom gry, UNICEF oraz wszystkim specjalistom, rodzicom i opiekunom, którzy chcą zadbać o zdrowe relacje rodzinne oraz rówieśnicze.

                                                                                                       – Dział Profilaktyki OPiTU

Finansowanie

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gdyńskiego Centrum Zdrowia, pochodzących ze środków UNICEF.

Skip to content