Mefedron – czym jest i czemu jest tak popularny?

Eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi, w tym z narkotykami, alkoholem, nowymi substancjami (nazywanymi też „dopalaczami”) nie jest zjawiskiem nowym. W szczególności w kontekście nastolatka, dorastania i „testowania” rzeczywistości. Nie zmienia to jednak faktu, że eksperymenty te mogą mieć różnego rodzaju konsekwencje. Niekiedy takie, które zostaną z nami na dłużej.

Jedną z popularnych substancji z kategorii nowych substancji psychoaktywnych, która cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży jest mefedron.

Czym jest mefedron?

Mefedron (4-metylometkatynon) to silnie uzależniająca substancja psychoaktywna, najczęściej w postaci białego lub kremowo-białego proszku (chociaż może być formowany do postaci kapsułek, czy także pigułek). Stosowany jest jako stymulant (ma działanie pobudzające) o efekcie empatogennym (podnoszący chęć kontaktów społecznych). Nazywany jest także „mefą”, „mefką”. Najczęściej przyjmowany jest przez nos lub doustnie.

Jakie są skutki przyjmowania mefedronu?

Do skutków brania zalicza się wysoką potliwość, bóle głowy, palpitacje, bóle brzucha, sztywności, problemy ze skupieniem. Jest silnie uzależniający. Przy dłuższym przyjmowaniu mefedronu mogą pojawiać się ataki paniki, omamy, zaburzenia snu, paranoje. Mefedron jest także depresantem – „spadek” po mefedronie osoby odczuwają bardzo intensywnie. Mogą pojawić się także agresywne zachowania, lęki, utrudnione odczuwanie przyjemności.

Poza zdrowotnymi efektami mogą pojawić się trudności edukacyjne, finansowe. Tak jak w przypadku pozostałych uzależnień zaabsorbowanie substancją zaczyna „zjadać” nasze pozostałe zainteresowania, pogarszać nasze relacje, prowadzić do doświadczania różnego rodzaju kryzysów psychicznych, a nawet sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia.

Sama substancja ma krótki (w porównaniu do niektórych innych substancji) okres działania, lecz mimo to, konsekwencje jego przyjmowania mogą rzutować na wiele innych sfer życia.

Jak „zobaczyć mefedron”?

Osoby pod jego wpływem cechuje pobudzenie, rozmowność, euforia, nerwowość, zwiększone libido oraz pewność siebie. Mefedron można także „wyczuć”, gdyż po jego zastosowaniu pot danej osoby ma zmieniony zapach (opisywany jako intensywniejszy, niekiedy bardziej „chemiczny” czy „zatęchły”).

Co robić jeśli podejrzewamy, że osoba bliska korzysta z mefedronu?

Nie należy tego faktu ignorować. Korzystanie z mefedronu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a silne właściwości uzależniające mogą „przysłaniać” niektóre pierwsze sygnały pogorszenia zdrowia / dobrostanu.

Jeśli osoba przyjmująca jest w wieku do 15 roku życia, można go zgłosić do programu Poradzimy, realizowanego przez Dział Profilaktyki OPiTU (kliknij, by dowiedzieć się więcej).

Jeśli osoba jest w wieku 15-18 lat, odpowiedni może okazać się program FreD Goes Net. Jest to program wczesnej interwencji dla nastolatków eksperymentujących z różnymi substancjami (kliknij, by dowiedzieć się więcej).

W przypadku, jeśli korzystanie z mefedronu wykracza poza eksperymentowanie najefektywniejsza będzie odpowiednia diagnoza i wdrożenie terapii uzależnień. Taką ofertę można uzyskać między innymi w Poradni Leczenia Uzależnień (bezpłatnie, od 15 roku życia – kliknij, by dowiedzieć się więcej) lub np. w gabinetach prywatnych.

Im dłużej przyjmowany jest mefedron, tym trudniej może być wyjść z uzależnienia, dlatego zachęcamy do korzystania ze wsparcia. W problemie tym nie musimy być sami, a korzystanie z pomocy specjalistów zwiększy szansę uporania się z problemem.

Zachęcamy także do odwiedzania portalu www.gdyniawspiera.pl w celu poznania pełnej oferty pomocowej na terenie miasta Gdyni.

Agata Szpuła

Specjalistka ds. profilaktyki uzależnień, psycholog z doświadczeniem w pracy z młodzieżą w kryzysach psychicznych. W jej zainteresowania wpisują się praca systemowa z rodziną oraz ekologia.

Możesz również polubić…

Skip to content