23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją

Depresja, załamka, zły humor – to potoczne określenia obniżonego nastroju, złego samopoczucia czy przygnębienia. W reakcji na trudne wydarzenia życiowe są one naturalną reakcją. W sytuacji, gdy mają charakter przejściowy nie są one jednak równoważne z depresją.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.  Narodowy Fundusz Zdrowia w 2021 r. zarejestrował aż 682 tysiące pacjentów z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji. W związku z rosnącym odsetkiem chorujących na depresje w 2001 r. Minister Zdrowia ustanowił Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją by upowszechniać wiedzę na temat zaburzeń depresyjnych.

Depresja nie jest tylko chwilowym obniżeniem nastroju, ale chorobą, która utrudnia bądź nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Objawia się ona m.in. obniżonym nastrojem, utratą zainteresowania działaniami,  które zazwyczaj sprawiają przyjemność, lub zanikiem odczuwania przyjemności oraz osłabieniem energii, szybszym męczenie się. Może ona dosięgnąć każdego, bez różnicy na wiek, płeć czy status społeczny. 

Journal of Clinical Psychiatry szacuje się też, że jedna na cztery osoby z zaburzeniami psychicznymi nadużywa substancji psychoaktywnych. Sposoby poprawy samopoczucia mogą przerodzić się w uzależnienie, które znacznie pogorszy depresję i inne problemy. Dlatego zamiast radzenia sobie „na własną rękę” osoby zmagające się z depresją oraz ich bliskich zachęcamy do szukania wsparcia specjalistów. Dodatkowo, wszystkich zachęcamy do poszerzania wiedzy o depresji oraz rozmawianiu, także z dziećmi i rodziną, na jej temat.

Poszukujących pomocy dla siebie bądź bliskich odsyłamy tutaj:

  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gdyni

Konsultacje osobiste lub całodobowa linia wsparcia telefonicznego dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na skutek zaistniałej nagłej, trudnej sytuacji życiowej  – Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Biskupa Dominika 25 w Gdyni, tel. 58 6222222

  • COUCB – anonimowe i bezpłatne wsparcie dla młodzieży poprzez rozmowy na czacie lub przez telefon

7 dni w tygodniu od 12:00 do 20:00
Można zadzwonić: 585 00 88 85 lub napisać: www.coucb.pl

  • Baza bezpłatnych form wsparcia dla mieszkańców Gdyni

https://gdyniawspiera.pl/

  • Zagrożenie życia lub zdrowia

Izba Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego przy ul. Srebrniki 1 w Gdańsku Wrzeszczu (tel. 58 524 76 02). Praca Izby Przyjęć Szpitala trwa przez całą dobę

Dla osób szukających materiałów pomocnych w rozmowie z dziećmi o depresji:

  • Słuchowisko profilaktyczne Działu Profilaktyki OPiTU „Borsuk  Srebronos” http://opitu.pl/sluchowisko/
  • Książka obrazkowa Gro Dahle Svein Nyhus „Włosy mamy”

Agata Szpuła

Specjalistka ds. profilaktyki uzależnień, psycholog z doświadczeniem w pracy z młodzieżą w kryzysach psychicznych. W jej zainteresowania wpisują się praca systemowa z rodziną oraz ekologia.

Możesz również polubić…