Dlaczego warto odżywiać mózg (nie tylko nastolatka)?

Drogi Dorosły (Rodzicu, Opiekunie, Nauczycielu…)

Postanowiliśmy napisać do Ciebie my – zespół specjalistów pracujących z nastolatkami (psycholodzy, pedagodzy, psychoterapeuci). Przygotowaliśmy cykl artykułów o tym, co się dzieje, że tak trudno nam znaleźć wspólny język z dorastającym dzieckiem.

Tydzień temu mogłeś przeczytać o tym, co się dzieje w mózgu nastolatka i jaki to ma wpływ na jego zachowania. Dziś o tym, że warto zadbać o odpowiednie odżywianie mózgu. Dlaczego to, co jemy, wpływa na pracę mózgu?


Dzisiaj już wiemy, że sposób odżywiania wpływa na nasze zdolności intelektualne, spostrzeganie, nastrój, podejmowanie decyzji oraz radzenie sobie z codziennymi stresorami. Jelita, od niedawna nazywane drugim mózgiem, mają znaczący wpływ na pracę układu nerwowego.

Mózg jest jednym z organów wrażliwych na pokarm, co oznacza, że nieprawidłowo prowadzona dieta (prozapalna, bogata w tłuszcze trans, wysoko przetworzone jedzenie) może prowadzić do uszkodzenia neuronów w mózgu (co jest przyczyną m.in. choroby Parkinsona czy Alzheimera, problemów z poruszaniem się, demencją, zmianami nastroju, stanami depresyjnymi czy szeregiem problemów neurologicznych.

Warto więc wiedzieć, co jeść, żeby utrzymywać mózg w dobrej formie i o jakie składniki zadbać w okresie największego rozwoju mózgu – czyli w okresie dorastania.

Pierwszym składnikiem niezbędnym dla prawidłowego działania mózgu są kwasy tłuszczowe, w szczególności wielonienasycone kwasy tłuszczowe, Omega 3 (EPA, DHA) i Omega 6. W ciągu ostatnich stu lat konsumpcja tych kwasów w krajach zachodnich bardzo spadła na rzecz tłuszczów nasyconych i tłuszczu trans (dania typu instant, fast food, produkty przetworzone). Badania wskazują, iż zwiększone spożycie tłuszczu trans ma związek ze zwiększoną zachorowalnością na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową czy schizofrenię. Nie ma więc wątpliwości, że spożywanie zdrowych kwasów wielonienasyconych ma ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Co zatem jeść? Ryby, olej lniany, pestki i nasiona, orzechy, awokado.

Drugim elementem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania mózgu jest białko, które buduje wszystkie struktury w naszym organizmie. W mózgu białka odpowiedzialne są m.in. za produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasz nastrój i funkcjonowanie: serotonina to związek odpowiedzialny za regulację nastroju, melatonina reguluje nasz rytm snu oraz dopamina odpowiedzialna za działanie i motywację (dodam, że niewystarczająca ilość serotoniny i dopaminy  jest przyczyną m.in. depresji). W tym kontekście białko odpowiedzialne za regulację snu i nastroju, działanie i motywację, będzie realnie wpływać na jakość naszego życia. Najbardziej wartościowe źródła białka to: chude mięso, ryby, owoce morza, jajka, produkty mleczne, parmezan, nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica).

Trzecim elementem istotnym dla mózgu jest glukoza. Ten energetyczny cukier prosty jest bardzo ważnym pokarmem dla mózgu, ponieważ neurony bez glukozy nie są w stanie funkcjonować. I nie mówię tutaj o słodyczach. Glukoza to węglowodany, a te znajdziesz w ziemniakach, batatach, płatkach owsianych, owocach czy kaszy jaglanej.

Udowodnioną naukowo najlepszą dietą dla mózgu jest dieta śródziemnomorska, która bazuje głównie na świeżych warzywach i owocach, umiarkowanej ilości ryb, orzechów oraz oliwie z oliwek. Jedną z głównych zasad diety śródziemnomorskiej jest unikanie czerwonego mięsa.

To jak się odżywiamy ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu.  Ważne jest, aby wprowadzając zmiany w sposobie odżywiania dać czas organizmowi. Pracę swojego mózgu poprawisz jedząc różnorodnie i odżywczo. Gwarantuję, że jeśli postarasz się, by nie zabrakło produktów wspomagających pracę mózgu, zauważysz poprawę

Więcej o znaczeniu odżywiania dla funkcjonowania mózgu i ciała przeczytasz tu:

  • Anderson Scott C, Cryan John F, Dinan Ted. Jelita, mózg i spółka, czyli psychobiotyczna rewolucja.
  • Mayer Emeran. Mózg – jelita – układ odpornościowy. Wpływ codziennych nawyków na zdrowie, nastrój i planetę.

A za tydzień znajdziesz tu artykuł o różnych perspektywach postrzegania świata przez nastolatka i przez rodzica.

Marta Konieczka

Specjalista ds. profilaktyki, Mediator, Instruktor Terapii Uzależnień. Realizator rekomendowanego programu “Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” oraz programu Fred Goes Net. Posiada doświadczenie zawodowe w pracy z osobami w kryzysie psychicznym oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 30 listopada, 2022

    […] nam znaleźć wspólny język z dorastającym dzieckiem. Tydzień temu mogłeś przeczytać o tym, jak jedzenie wpływa na rozwój mózgu, a dziś o tym, jak rozmawiać z […]

  2. 7 grudnia, 2022

    […] nam znaleźć wspólny język z dorastającym dzieckiem. Tydzień temu mogłeś przeczytać o tym, jak rozmawiać z nastolatkiem, a dziś o… popkulturze i […]

Skip to content