Szukając odpowiedniej gry wideo dla dziecka…

Z gier można korzystać zdrowo i z korzyścią dla rodziny. Zdarzają się pochmurne dni albo sytuacje, które uniemożliwiają nam wyjście do domu. Dostępne gry planszowe znamy na pamięć, a nasze dziecko zawsze chciało spróbować zagrać wspólnie z nami na konsoli lub komputerze. Dajmy temu szansę i poznajmy świat, który dziecko uwielbia. To może być dobra okazja na wspólne spędzenie czasu razem, poznanie w jakie gry lubią grać nasi bliscy… a po grze, gdy np. już się rozpogodzi, znów będzie można wyjść do lasu, czy na plażę.

Ale jak dobrać grę dla rodziny? Po pierwsze, warto zapoznać się z rekomendacjami (np. WHO) dotyczącymi tego, ile czasu przed ekranem będzie bezpieczne dla użytkownika. Po drugie, zapoznajmy się z PEGI, czyli systemem, który podpowie nam dla kogo jest dana gra oraz jakie treści w niej znajdziemy: https://pegi.info/pl – nie każda gra jest dla każdego odbiorcy. Są także gry, które będą idealne dla dorosłego czy dojrzałego odbiorcy, a niekoniecznie będą nadawać się dla np. dwunasto- czy nawet piętnastolatka.   

Następnie sprawdźmy, co kryje się za poszczególnymi symbolami PEGI, bo nawet gra, która posiada elementy grozy może opowiadać o ważnym problemie społecznym… przecież i dorastanie ma swoje koszmary! To, o czym warto pamiętać to zainteresowanie i wrażliwość konkretnego odbiorcy (niezależnie od wieku). Dzieci są różne, tak jak i różni są dorośli: do jednych przemówi bardziej baśniowa atmosfera, dla innych istotne będzie to, gdzie dana gra się dzieje. Dla jednych ważna będzie bogata fabuła, a dla innych wyzwania logiczne.

Porozmawiajmy więc z dzieckiem o tym, co lubi. Ustalcie „wspólny grunt”, na którym możecie się spotkać: która gra sprawi wam obojgu frajdę? Bo właśnie tym może być dla Was ten czas.

Sprawdzając grę nie kierujcie się jedynie opiniami i komentarzami użytkowników. Najlepiej sprawdźcie grę wchodząc na stronę producenta / dewelopera, sprawdźcie filmy znane jako „Let’s Play” czyli pokazujące jak ktoś inny gra w grę. Wiele z takich filmów dostępnych jest na popularnych platformach jak np. YouTube. Możecie też przeczytać recenzję na portalach gamingowych – np. gry-online.pl. O ile sam portal stworzony jest dla zaangażowanych lub doświadczonych graczy, to każdy może zapoznać się na nim z podstawowymi informacjami zamieszczonymi w ich encyklopedii gier.

Co jednak zrobić, jeśli dalej brak nam pewności, czy ta gra jest dobra dla dziecka w danym wieku? Są portale takie jak Common Sense Media, gdzie znajdziecie niezależnie opinie innych rodziców dotyczące między innymi tego, dla jakich odbiorców jest dana, na co zwrócić uwagę, o czym opowiada. Niestety, strona jest dostępna jedynie w języku angielskim i posiada ograniczenie, które pozwala nam za darmo na przeczytanie jedynie 3 recenzji na miesiąc. Plusem jest natomiast fakt, że edukatorzy mogą poprosić o roczny darmowy dostęp (odnawialny co roku). Strona może okazać się bardzo przydatna nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim nauczycielom, wychowawcom, terapeutom czy pracownikom pomocy społecznej, którzy prowadzą działania edukacyjne.

Pamiętajcie też: rynek pełen jest różnych produkcji – lepszych oraz gorszych. Niekiedy znalezienie tego, co będzie dopasowane do tego, czego chcecie i potrzebujecie zajmie chwilę, lecz to czas, który warto poświęcić na znalezienie dobrej jakościowo gry.

Po wspólnej grze pamiętajcie by zmienić rodzaj aktywności. Poruszać się, może coś wspólnie ugotować… zarówno w celu zachowania higieny cyfrowej, jak i dbania o dobre relacje rodzinne.

To pierwsza część tekstu, już za jakiś czas kolejna. Tymczasem poniżej znajdziecie link do naszej broszury – znajdziecie tam jeszcze więcej informacji o tym jak wybierać gry i czerpać z nich to co najlepsze. Znajdziecie w niej też omówienie popularnych gier, informacje o ich zawartości, ale także listę alternatywnych gier, niekiedy mniej popularnych, a wartych poznania. Do przeczytania! 

Piotr Prósinowski

doktor nauk społecznych, pedagog, specjalista ds. profilaktyki OPiTU, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących wychowania, kultury i edukacyjnej funkcji gier wideo. Współautor książki "Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo". W jego zainteresowaniach mieszą się także kultura popularna, literatura dziecięca / młodzieżowa oraz formy kreatywnego spędzania czasu przez młodzież.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 11 lipca, 2022

    […] publikowaliśmy tekst, którego celem ma być ułatwienie znalezienia gry tym, którzy chcieliby zagrać w dobre […]