Tydzień informacji o FASD: Poziom stresu u opiekunów dzieci z FASD

W literaturze medycznej coraz częściej donosi się o wysokim poziomie stresu wśród opiekunów dzieci z płodowymi zaburzeniami ze spektrum alkoholu (FASD), co może negatywnie wpływać na funkcjonowanie rodziny oraz zdrowie psychiczne i fizyczne jej członków.

W artykule opublikowanym na łamach „Adoption & Fostering”( Carer stress in Fetal Alcohol Spectrum Disorders: the implications of data from the UK national specialist FASD clinic for training carers) przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego na 71 opiekunach dzieci z FASD. Analiza wyników wykazała, że trudności w funkcjonowaniu wykonawczym u dzieci są głównym predyktorem stresu opiekuna, natomiast  trudności z zakresu przetwarzania bodźców sensorycznych nie były istotne, pomimo występowania u 83% przypadków. Całkowite wyniki stresu wśród opiekunów dzieci z FASD były jednak znacznie podwyższone.

Kolejne badanie opublikowane na łamach publikacji  „Badania nad niepełnosprawnością rozwojową”,  (Tom 99, kwiecień 2020, 103578 „Self-care in caregivers of children with FASD: How do caregivers care for themselves, and what are the benefits and obstacles for doing so”) opisuje strategie i przeszkody związane z dbaniem o siebie – zgłaszane przez 46 przebadanych opiekunów dzieci z FASD. Zbadano również, że intensywność dbania o własną kondycję psychiczną przez opiekunów zmniejsza poziom stresu, poprawia strategie wychowawcze i pełniej zaspokaja potrzeby rodziny.

Systematyczność w dbaniu o siebie wiązała się z mniejszym cierpieniem rodziców i większą satysfakcją z roli rodzicielskiej.

Rodzice i opiekunowie: dbanie o siebie to nie egoizm – to konieczność

Marta Rejmert-Mozol

Pedagog - Pracownik kluczowy, Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD

Możesz również polubić…

Skip to content