Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD

Profilaktyka ma znaczenie, nie tylko dlatego że jest tańsza niż leczenie, ale przede wszystkim dlatego, że może uchronić nas przed ogromnymi skutkami psychicznymi, społecznymi i ekonomicznymi zachowań ryzykownych. Profilaktyka nie tylko w aspekcie abstynencji od substancji odurzających, ale też, a może przede wszystkim w aspekcie relacyjnym.

Jeśli mamy kogoś, kto nas chroni, rozumie, wspiera, wierzy w nasze możliwości i pcha nas do przodu – rozwiniemy żagle i wypłyniemy na szerokie wody, ale wiele osób nie ma kogoś takiego w swoim środowisku – z różnych przyczyn. Najwięcej w aspekcie „dmuchania w żagle” mają do powiedzenia opiekunowie/rodzice, którzy pokazują dzieciom od najmłodszych lat jak wygląda świat, nazywają zagrożenia i pomagają szukać rozwiązań trudności. Jeśli w okresie dziecięcym nikt nam tych żagli nie rozwinął – my nadal je mamy i odpowiednie osoby mogą nam pomóc nauczyć się stawiać je samodzielnie, sterować swoją łodzią i płynąć. Im mniejsza łódź, tym mniejszy podmuch wystarczy by płynąć dalej i dalej… Specjaliści naszego Centrum – z racji podopiecznych z jakimi pracujemy – wielokrotnie przekonali się że relacje leczą. Leczą traumy, leczą samotność, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że mogą leczyć uszkodzony mózg… Ale te relacje powinny być zdrowe, a wiatr dmuchający w żagle stabilny.

Podczas naszej pracy wielokrotnie współodczuwaliśmy osamotnienie rodzin adopcyjnych. Rodziny te w kluczowym momencie „wypłynięcia na otwarte morze” zostają bez specjalistycznego wsparcia… Mają łódź, dostają mapę i nowego członka załogi, obierają sobie jakiś cel, do którego mają dążyć. Niektóre posiadają dzielnych kapitanów, którzy nie boją się wyzwań, sztormów i burz. Dysponują doświadczeniem, znają potencjał załogi, czują, że potrafią bezpiecznie dopłynąć do portu i żeglują. Są też inne okręty, które napotykając na trudności – mimo potencjału kapitanów – traciły horyzont z pola widzenia. Czasem po starciu ze wzburzonym morzem pojawiały się pęknięcia, przez które do łodzi zaczynała wlewać się woda. Nie raz sztorm porozrywał im żagle, pozrywał linki. W momentach kryzysowych załoga się załamywała, ktoś chciał uciekać i skakać przez burtę… Czasem po burzy przychodziło słońce i łódź płynęła dalej, czasem jakiś holownik dociągnął ją do brzegu, czasem trzeba było ewakuować załogę, bo łódź szła na dno. Niestety są łodzie, które zaginęły na morzu – nie wzywały wsparcia na czas, bo wydawało się, że dadzą radę…

Trzymając się tej żeglarskiej przenośni – wielu da radę, ale nie każdy rodzi się „wilkiem morskim”… Profilaktyka to dbanie o siebie – swoje potrzeby, zasoby, to szukanie wsparcia gdy czegoś nie wiemy, nie możemy unieść. Jeśli jesteś członkiem załogi – dobrze jest zaciągnąć się na „fajną” łódź i zawijać wspólnie do wielu portów, aż do emerytury. Jeśli zaś jesteś kapitanem – warto jest zadbać o swoje kompetencje, zestaw dobrych map, solidną łódź i ludzi, którzy pod naszymi skrzydłami będą wspólnie z nami dążyć do wyznaczonego celu.

Wychodząc naprzeciw tym morskim przygodom rodzin adopcyjnych, nasze Centrum już od dwóch lat stara się wspierać gdyńskie „wilki morskie”, które odważyły się wyruszyć ze swoją załogą na pełne morze. Gdy tracą oni cel z oczu – próbujemy być kompasem, gdy silnikom brakuje mocy – paliwem, a gdy któryś z członków załogi chce wyskakiwać przez burtę – kołem ratunkowym, by ta łódź mogła bezpiecznie dopłynąć do brzegu.
W ramach Gdyńskiego Tygodnia Profilaktyki, chcemy powiedzieć o naszej działalności na rzecz gdyńskich rodzin adopcyjnych, ponieważ jak to w mieście portowym – chcemy aby nasi mieszkańcy mogli tu zawsze bezpiecznie zacumować. Ważne dla nas jest, by te rodziny mogły pływać po szerokich wodach czując, że mają na pokładzie wszystko to, co bezpiecznie pozwoli im do tego portu powracać i przetrwać nie jedna burzę.
W celu podjęcia właściwego oddziaływania opiekuńczo – wychowawczego w nowej rodzinie, konieczne jest przyjrzenie się więziom łączącym dziecko i opiekunów. Specjaliści GCDiT FASD zajmują się diagnostyką stylów przywiązania, pracą nad prawidłową regulacją emocjonalną dzieci przez ich opiekunów oraz wsparciem opiekunów w rolach rodzicielskich.
Zapraszamy gdyńskie rodziny adopcyjne, które czują, że chciałyby skorzystać ze wsparcia, do zacumowania w naszym porcie.

 • Kontakt: Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD ul. Morska 112b/111 Gdynia
 • Rejestracja telefoniczna pod nr 58 667-79-10 Pon- Pt od 09:00 do 14:00

Komu pomagamy:

 • Dzieciom z potwierdzoną lub prawdopodobną ekspozycją na alkohol
 • Dzieciom adoptowanym i w rodzinach zastępczych
 • Profesjonalistom zainteresowanym tematyką FASD (szkolenia dla psychologów, pedagogów, kuratorów)
 • Młodzieży (zajęcia profilaktyczne z zagadnienia FASD)

W ramach działania placówki dla naszych podopiecznych prowadzimy:

 • Kompleksową diagnozę FASD oraz diagnozę więzi rodzinnych
 • Terapię psychologiczną indywidualną i grupową
 • Grupę wsparcia dla opiekunów dzieci z FASD
 • Terapię Integracji sensorycznej oraz neurostymulację
 • Koordynację potrzeb dziecka wynikającą z diagnozy poprzez Pracownika Kluczowego.

TEKST AUTORSTWA MARTY REJMERT-MOZOL (MOPS, Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD)

Piotr Prósinowski

doktor nauk społecznych, pedagog, specjalista ds. profilaktyki OPiTU, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących wychowania, kultury i edukacyjnej funkcji gier wideo. Współautor książki "Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo". W jego zainteresowaniach mieszą się także kultura popularna, literatura dziecięca / młodzieżowa oraz formy kreatywnego spędzania czasu przez młodzież.

Możesz również polubić…

Skip to content