XII Seminarium OPiTU

Co działo się z nami podczas edukacji zdalnej? Jak wspierać uczniów w nauce i właściwym zachowaniu dzięki samoregulacji? Jak techno-codzienność konstruuje społeczne światy młodych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskają uczestnicy XII Seminarium organizowanego przez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. Wydarzenie odbędzie się 26 października w trybie on-line,  dbając o bezpieczeństwo i komfort uczestników.

To już XII edycja Seminarium OPiTU. Jest ono skierowane do wychowawców, nauczycieli, pedagogów i psychologów z gdyńskich szkół. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszy hasło: #Nowe #Wyzwania. Rok 2020 obfituje bowiem w wiele wyzwań i trudności, chociażby związanych z sytuacją epidemiczną oraz towarzyszącymi jej zmianami w funkcjonowaniu szkoły oraz rodzin. To także przeniesienie znacznej części naszych codziennych aktywności do internetu.

Seminarium odbędzie się w poniedziałek, 26 października za pośrednictwem komunikatora Zoom. W części plenarnej zaplanowano trzy wystąpienia eksperckie. Natalia Fedan m.in.opowie o podstawach programu Self-Reg, o wspieraniu samoregulacji w 5 obszarach w środowisku szkolnym oraz o tym, jak nauczanie zdalne wpływa na stres i samoregulację.

Prof. Tomasz Szlendak m.in. przedstawi nowe trendy doświadczania codzienności i technologizacji, opowie o tożsamości w kontekście dojrzewania i funkcjonowania człowieka w wielu formach codzienności – cyfrowej, pozacyfrowej, w poszczególnych subświatach osadzonych w pewnym postrzeganiu rzeczywistości, a także o relacji ja-świat cyfrowy jako obszar realizacji i ekspresji wychowawczej, rozwojowej, cielesnej, emocjonalnej. Natomiast prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski m.in. zaprezentuje obserwacje dot. relacji nauczyciel – uczeń oraz relacji rówieśniczych w trakcie zamknięcia szkół, a także relacji zawodowych i domowych nauczycieli w czasie zamknięcia szkół.

Wydarzeniu towarzyszyć będą panele pytań i odpowiedzi oraz warsztaty przygotowane przez jednego z prelegentów: prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego. Podczas części warsztatowej uczestnicy będą mogli zainspirować się, wymienić doświadczeniami oraz podyskutować o tym, ”Jak realizować funkcję opiekuńczo-wychowawczą w edukacji zdalnej?”. Uczestnicy warsztatów będą także mogli poznać odpowiedzi na poniższe pytania:

# Jak dbać o relacje rówieśnicze i przeciwdziałać cyberprzemocy w edukacji zdalnej?

# Jak dbać o relacje nauczyciel uczeń w edukacji zdalnej?

# Co zrobić, aby w edukacji zdalnej utrzymać higienę cyfrową?                    

Wydarzenie uzyskało patronat honorowy Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.


Na seminarium można zapisać się przez formularz zgłoszeniowy (kliknij, aby przejść do zapisów).


Zapisy trwają do 21 października.

Udział w XI Seminarium dla wszystkich uczestników jest bezpłatny. Wydarzenie jest organizowane w ramach gminnych działań Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.

Natalia Paderewska

Specjalista ds. profilaktyki OPiTU, pedagog, specjalista terapii uzależnień, partyworker. Działania profilaktyczne wdraża także poprzez działalność w Fundacji Czyste Dźwięki.

Możesz również polubić…