Tydzień Profilaktyki: Podsumowanie
Tydzień Profilaktyki Uzależnień 2020 dobiegł końca. Tematem przewodnim tego wydarzenia były relacje, które są jednym z czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi. Warto zaznaczyć, że relacja nie tylko chroni przed angażowaniem się w sytuacje ryzykowne, ale także ubogaca. Ze względu na wyjątkowy charakter tegorocznego Tygodnia Profilaktyki Uzależnień i organizowanie go po raz pierwszy w formie zdalnej, nadal jest dla Was dostępnych wiele materiałów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.
Wiele postów z informacjami, filmikami i innymi materiałami możecie między innymi na profilu Facebook Gdynia Wspiera, Gdynia Rodzinna oraz Działu Profilaktyki OPiTU.
Zapraszamy do przyjrzenia się podsumowaniu:
- Chociaż profilaktyka to temat poważny, to można o nim opowiadać na różne sposoby. Właśnie dlatego Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni przygotował serię słuchowisk, które stają się punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o uczuciach czy trudnych przeżyciach. O premierach można przeczytać na portalu Zdrowa Gdynia: część 1, część 2, część 3. Wszystkie bajki można pobrać tutaj. Pobieranie jest darmowe. Zapraszamy więc do słuchania i rozmawiania.
- W ramach udostępniania ważnych publikacji, na portalu Zdrowa Gdynia pojawił się także przygotowany uprzednio dokument „Trochę inne Vademecum, czyli codziennik z życia z FASD”.
- Z okazji Tygodnia Profilaktyki opublikowany został także krótki wywiad z reżyserką filmu „Olena” – Elżbietą Benkowską. Na stronie znajdziecie także link do bezpłatnej wersji z polskimi napisami.
- W ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień powstały gry skierowane do różnych grup wiekowych – od maluchów po nastolatki. Gry poza zachęcaniem nas do rozmowy na tematy związane z emocjami czy zachowaniami ryzykownymi sprzyjają realizowaniu najważniejszego celu profilaktycznego, jakim jest budowanie relacji. Gry można pobrać tutaj.
W czasie trwania całego wydarzenia powstały także filmy przygotowane przez specjalistów:
- „Chcę wiedzieć więcej – Czym jest terapia?” – rozmowa on-line z dr Edytą Sinacką- Kubik, psychologiem systemowym o rodzajach terapii oraz komu i w jakich sytuacjach posłuży taka forma pomocy.
- „Jak na co dzień pracować profilaktycznie w przedszkolu i szkole?” – kierowany do nauczycieli materiał od Ewy Wiśniewskiej, psychologa w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.
- „Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień” – wypowiedź psychologa, psychoterapeuty uzależnień z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni Anny Landowskiej, w odniesieniu do korzystania z technologii komputerowej przez dzieci i młodzież.
- „ Jak interweniować gdy wraz z uzależnieniem członka rodziny pojawia się przemoc domowa – ustawa antyprzemocowa w dobie koronawirusa” – wypowiedź przygotowała Martyna Kruszyńska, kryminolog, mediator, doradca obywatelski oraz Patrycja Geraga prawnik, mediator, doradca obywatelski.
- „Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień” – wypowiedź psychologa Ewy Wiśniewskiej, pracownika Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.
- „Chcę wiedzieć więcej – Pierwsze symptomy uzależnienia” – rozmowa online z Anną Landowską, psychologiem, psychoterapeutą uzależnień, pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.
- „Rola drugoplanowego rodzica w sprawowaniu opieki nad dzieckiem po rozwodzie w okresie epidemii” – wypowiedź psychoterapeuty Dariusza Kecler z Warsztatu Relacji.
- „Samopomoc w odniesieniu do działań służących rozwiązywaniu problemów we wspólnocie” – Piotr Harhaj, Centrum Samopomocy w Gdyni.
W czasie trwania tegorocznego Tygodnia Profilaktyki pojawiły się także teksty:
- „Kilka słów o wspólnocie AA”, przygotowany przez wspólnotę AA
- „Wspólnota AA okiem jednej z uczestniczek”, przygotowany przez wspólnotę AA
- „Wspólnota Anonimowych Narkomanów – to relacje, które pomagają zdrowieć”, przygotowany przez wspólnotę NA.
- Seria krótkich tekstów w Ratuszu, zapoczątkowana w numerze 1412.
W Tydzień Profilaktyki Uzależnień 2020 pt. „Dobre relacje chronią” zaangażowało się wiele instytucji pomocowych, które są dla Was dostępne przez cały rok. Zapraszamy do skorzystania z ich oferty. Zachęcamy do obejrzenia filmiku przedstawicieli liderów wydarzenia czyli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni (Aleksandry Rusak – kierownika zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS) i Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni (Pawła Kaczyńskiego – kierownika działu profilaktyki OPiTU). Film można obejrzeć także na Zdrowej Gdyni.
Wszystkim zaangażowanym w organizację bardzo dziękujemy!