Tydzień Profilaktyki: Podsumowanie

Tydzień Profilaktyki Uzależnień 2020 dobiegł końca. Tematem przewodnim tego wydarzenia były relacje, które są jednym z czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi. Warto zaznaczyć, że relacja nie tylko chroni przed angażowaniem się w sytuacje ryzykowne, ale także ubogaca. Ze względu na wyjątkowy charakter tegorocznego Tygodnia Profilaktyki Uzależnień i organizowanie go po raz pierwszy w formie zdalnej, nadal jest dla Was dostępnych wiele materiałów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.

Wiele postów z informacjami, filmikami i innymi materiałami możecie między innymi na profilu Facebook Gdynia Wspiera, Gdynia Rodzinna oraz Działu Profilaktyki OPiTU.

Zapraszamy do przyjrzenia się podsumowaniu:

  • Chociaż profilaktyka to temat poważny, to można o nim opowiadać na różne sposoby. Właśnie dlatego Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni przygotował serię słuchowisk, które stają się punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o uczuciach czy trudnych przeżyciach. O premierach można przeczytać na portalu Zdrowa Gdynia: część 1, część 2, część 3. Wszystkie bajki można pobrać tutaj. Pobieranie jest darmowe. Zapraszamy więc do słuchania i rozmawiania.
  • W ramach udostępniania ważnych publikacji, na portalu Zdrowa Gdynia pojawił się także przygotowany uprzednio dokument „Trochę inne Vademecum, czyli codziennik z życia z FASD”.
  • Z okazji Tygodnia Profilaktyki opublikowany został także krótki wywiad z reżyserką filmu „Olena” – Elżbietą Benkowską. Na stronie znajdziecie także link do bezpłatnej wersji z polskimi napisami.
  • W ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień powstały gry skierowane do różnych grup wiekowych – od maluchów po nastolatki. Gry poza zachęcaniem nas do rozmowy na tematy związane z emocjami czy zachowaniami ryzykownymi sprzyjają realizowaniu najważniejszego celu profilaktycznego, jakim jest budowanie relacji. Gry można pobrać tutaj.

W czasie trwania całego wydarzenia powstały także filmy przygotowane przez specjalistów:

W czasie trwania tegorocznego Tygodnia Profilaktyki pojawiły się także teksty:

W Tydzień Profilaktyki Uzależnień 2020 pt. „Dobre relacje chronią” zaangażowało się wiele instytucji pomocowych, które są dla Was dostępne przez cały rok. Zapraszamy do skorzystania z ich oferty. Zachęcamy do obejrzenia filmiku przedstawicieli liderów wydarzenia czyli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni (Aleksandry Rusak – kierownika zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS) i Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni (Pawła Kaczyńskiego – kierownika działu profilaktyki OPiTU). Film można obejrzeć także na Zdrowej Gdyni.

Wszystkim zaangażowanym w organizację bardzo dziękujemy!

Ewa Wiśniewska

Specjalista ds. profilaktyki, psycholog, psychoterapeuta systemowy rodzin w trakcie procesu certyfikacji, mediator. Realizator rekomendowanego programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców", również części dla nastolatków oraz "rodzeństwo bez rywalizacji". Doświadczenie profilaktyczne zdobywała pracując w Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Możesz również polubić…

Skip to content