Tydzień Profilaktyki: Przez zabawę o emocjach

Profilaktyka wszelkich zachowań ryzykownych – od wagarowania, przez wczesne kontakty seksualne aż po uzależnienia – powinna zacząć się od dzieciństwa. Dom rodzinny i wzorce, jakich się w nim nauczymy, zostaną z dzieckiem aż do dorosłości i będą podstawą kształtowania jego rozwoju moralnego, wyznawanych wartości i podejmowania dojrzałych decyzji. Dlatego to, w jaki sposób modelujemy naszą codzienność i czas wolny z dziećmi jest tak kluczowe. Szczególnie teraz – zamknięci w czterech ścianach, zmęczeni koniecznością częstego korzystania z technologii, czy to do pracy czy do nauki, z ograniczonymi możliwościami zapewnienia sobie dotychczasowych rozrywek.

Sama często sięgam po gry planszowe. Narzeczonego regularnie ogrywam w “Scrabble”, rodzice dają mi wycisk w “Splendor”, a ze znajomymi budujemy zamki w “Carcassonne” czy śmiejemy się przy “5 sekund”. Na rynku wydawniczym znajdziemy teraz mnóstwo fantastycznych pozycji, dobranych do naszych zainteresowań czy wieku, z których możemy skorzystać.

Warto jednak przed kupnem kolejnego kolorowego pudła, pełnego żetonów czy filigranowych figurek rodem z literatury fantasy zastanowić się również nad wartością merytoryczną pakunku. Dzięki “Legendarnym wynalazcom” sama zainteresowałam się Adą Lovelace, a wspomniane już “Scrabble” pozwalają mi odkrywać słowa, których nigdy bym nie poznała. Ale przecież życie to nie tylko nauka historii, matematyki czy ortografii.

Materiały, które znajdziecie poniżej na pewno nie nauczą Was faktów, które mogą pojawić się na sprawdzianie. Ale nauczą Was innych rzeczy.

15 zabaw dla dzieci i rodziców to propozycja dla najmłodszych (2-6 lat) oraz ich opiekunów. Zachęcam Was tam do tarzania się po dywanie, wygłupów i przytulania. Zabawy są krótkie, kilku- lub kilkunastominutowe i możliwe do wykorzystania w domu, na plaży czy na działce, kiedy akurat macie wolny moment i ochotę na trochę wspólnej aktywności. Oparte o metody Veroniki Sherborne czy techniki uważności, służą budowaniu jeszcze bliższej relacji, odkrywaniu swojej siły i wyznaczaniu granic.

Aby pobrać plik PDF kliknij na grafikę

Emocjonalne memory przeznaczone jest dla nieco starszych dzieci (7+), które potrafią już chociaż troszkę czytać. Sama gra to zwykłe karty memory, które wszyscy dobrze znamy. Najważniejsze jest tu jednak samo przygotowanie gry, które ma na celu zachęcenie rodzica i dziecka do dyskusji na temat emocji. Czym są, jak się je przeżywa, co nam się z nimi kojarzy. Rodzic w delikatny sposób może dowiedzieć się, co jest ważne dla jego dziecka, czego się boi, a co uwielbia.

Aby pobrać plik PDF kliknij na grafikę

Jak dobrze się znacie to propozycja dla nastolatków (12+), do zagrania ze znajomymi lub z rodzicami. Porusza takie trudne tematy jak przemoc, narkotyki, relacje rówieśnicze czy życiowe wybory, jednocześnie podnosząc zawsze temat towarzyszących temu emocji. To dobra propozycja dla rodziców, którzy chcą lepiej poznać dorastającego młodego człowieka, który co prawda nadal ma swój pokój pod ich dachem, ale jedną nogą buduje już swoje własne, niezależne życie.

Aby pobrać plik PDF kliknij na grafikę

Mam nadzieję, że spodobają Wam się powyższe gry i zabawy, i staną się inspiracją na któreś poniedziałkowe czy środowe popołudnie. A jeśli znacie inne gry, które opowiadają o relacjach, emocjach i tym, co jeszcze siedzi nam w głowach, dajcie znać w komentarzach.

Luiza Sendal-Jagusiak

Psycholog z wykształcenia i pasji, specjalista ds. profilaktyki w OPiTU. Zajmuje się głównie tematyką uzależnień behawioralnych i współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych: stresem, przeciążeniem informacyjnym i wszechobecną cyfryzacją w relacjach społecznych. Zafascynowana filozofią mindfulness, zarówno zawodowo jak i we własnej praktyce. Elementy uważności cichcem przemyca we wszystkich zawodowych projektach. Prywatnie łuczniczka i pożeracz fantastyki socjologicznej.

Możesz również polubić…

Skip to content